-
Frivilligsentralene forespeiles nok et år med kutt, nå må Stortinget ta grep!
Norges Frivilligsentraler (NFS) er svært kritiske til at frivilligsentralene er forespeilet nok et år med kutt i statstilskuddet. Regjeringens framlagte statsbudsjett for 2026 gir ikke sentralene gode vilkår for å oppfylle formålet og kravene i forskriften som Stortinget har vedtatt.
Stortinget må sørge for at pengene kommer frem!
Pressemelding Statsbudsjettet 2019Frivilligsentralene har de siste tredve årene blitt en formidabel suksess takket være et enormt lokalt engasjement, bred politisk støtte fra alle partier og en spleiselagordning, hvor staten har gått inn med et driftstilskudd under forutsetning av at kommunen gjorde det samme. Dette har resultert i at vi i dag har 444 frivilligsentraler som organiserer innsatsen til over 50 000 frivillige og 2 000 frivillige årsverk.
De to siste årene har regjeringen oppfylt sitt løfte om å øke bevilgningen til frivilligsentralene og regjeringen følger opp i år, men denne gangen kun med en marginal økning.
Tilskuddet til frivilligsentralene blir nå utbetalt til kommunene fremfor direkte til sentralene slik som tidligere har vært praksis. Resultatet ser vi tydelig, penger forsvinner før de når frivilligheten. Over 68% av respondentene svarer i en undersøkelse at de ikke har fått hele den økningen Stortinget har bevilget.
Når regjeringen nå for tredje året på rad øker bevilgningene til frivilligsentralene, faller det på Stortinget å sørge for at pengene kommer frem til frivilligsentralene.
Frivillig.no - et viktig verktøy for hele frivilligheten
Norges Frivilligsentraler registrerer at regjeringen i sitt forslag til statsbudsjett foreslår å kutte 3 millioner til hele frivilligsektors rekrutteringsplattform, frivillig.no. Frivilligheten får altså mindre ressurser til å rekruttere frivillige i en tid hvor alle er enige om at vi trenger mer frivillighet. Hvis vi ønsker et velferdssamfunn hvor frivilligheten spiller en sentral rolle, må både Stortinget og regjeringen akseptere at frivilligheten har et enormt potensiale, men den er ikke gratis.
Del på:
-
Frivilligsentralene som bindeledd
I en tid som roper på mer frivillighet, mer samarbeid og mer fellesskap, er frivilligsentralene nettopp det Kommune-Norge trenger. Frivilligsentralene er ikke en konkurrent til frivilligheten – de er dens bindeledd.
-
Stortinget må følge opp sin egen forskrift
I 2022 vedtok Stortinget nytt regelverk for frivilligsentralene, som blant annet krever at hver sentral må ha 100 % stilling. Nå må politikerne gi sentralene mulighet til å innfri kravene Stortinget selv har vedtatt, ved å bevilge tilstrekkelig med midler i statsbudsjett for 2026.
-
Nok en gang må vi slåss for en økning i revidert statsbudsjett til frivilligsentralene
Vårt høringsinnspill til statsbudsjettet 2025 ble dessverre ikke hørt. I disse dager utbetales årets statstilskudd til landets 556 frivilligsentraler. Det er på 21.268,- mindre enn i fjor, og med prisveksten tatt i betraktning så utgjør det en betydelig nedgang for den enkelte sentral. Nå forventer vi at politikerne tar grep i revidert statsbudsjett.
-
Rapportlansering: Språktrening i frivilligsentralene
Rapporten "Språktrening i frivilligsentralene 2024" viser eksempler på hvordan frivilligsentralene i Norge bidrar til språktrening og integrering gjennom lavterskeltilbud som språkkaféer og sosiale møteplasser.
