-
35 år med frivilligsentraler – og 10 år med Norges Frivilligsentraler
I år har vi dobbel grunn til å feire: Det er 35 år siden de første frivilligsentralene ble etablert i Norge, og 10 år siden Norges Frivilligsentraler ble stiftet! Vi markerer jubileene med stolthet over det vi har fått til sammen – og med blikket rettet framover.
Jorunn Sagen Olsen i NFS fikk den siste Fritid for alle - prisen!
Fredag 10. desember mottok vinneren den gjeve prisen uten å ane noe på forhånd.Knutepunktet Fritid for alle ved Nasjonal kompetansetjeneste for barn og unge med funksjonsnedsettelser har etablert en fagjury som i løpet av året skal finne frem til 10 prisvinnere som representerer nasjonale myndigheter, praksisfeltet – kommuner og frivillig sektor, forskning, undervisning og formidling.
Vi er stolte av å kunne informere om at vår egen Jorunn Sagen Olsen i Norges Frivilligsentraler fikk den siste Fritid for alle-prisen i 2021 fra Nasjonal Kompetansetjeneste. Anders Midtsundstad fra fagjuryen overrakte begrunnelsen og prisen forrige fredag til en svært overrasket og rørt mottaker. NFS stiller seg 100% bak begrunnelsen. Vi er veldig glade for at Jorunn, med sin kompetanse og erfaring, er en del av vår organisasjon.
På nettsidene til nkbuf.no kan dere lese hele begrunnelsen, men her får dere uansett en smakebit:
‹‹Prisvinneren representerer de mange fagpersoner som siden 2007 har vært med på å styrke og videreutvikle feltet støttekontakt, kultur- og fritidsdeltakelse i norske kommuner.››
‹‹Prisvinneren er opptatt av å bygge lokale møteplasser. I møte med enkeltpersoner og organisasjoner stiller hun alltid tre spørsmål: Hva kan vi gjøre for deg? Hva kan du gjøre for oss? Hva kan vi gjøre sammen?››
‹‹Fagjuryen er opptatt av å finne prisvinnere som har vært varder på en sti frem til dagens tjenester for enkeltpersoner og feltet støttekontakt, kultur- og fritidsdeltakelse. Jorunn Sagen Olsen er i en slik sammenheng god representant for fagmiljøet og derfor en verdig vinner.››
Vi gratulerer så mye til den verdige vinneren!
Del på:
-
Gode samtaler og feiring på Arendalsuka
Norges Frivilligsentraler markerte 10-årsjubileum med minglefest under Arendalsuka, og hadde en rekke gode møter med både politikere og samarbeidspartnere.
-
Oppdatert innspill til statsbudsjett 2027
Norges Frivilligsentraler (NFS) har sendt inn følgende oppdaterte innspill til kap. 315 post 60, Tilskudd til frivilligsentraler, i statsbudsjettet 2027. Oppdateringen er basert på at søknadsrunden er gjennomført og antallet godkjente frivilligsentraler i 2027 er 601. I tillegg har Innovasjons- og samskapingsutvalget nylig kommet med sin utredning, der de ber om en dobling av tilskuddsordningen til frivilligsentralene. NFS mener utvalget har gode argumenter for hvorfor det lønner seg å investere mer i den utbredte infrastrukturen som frivilligsentralene er.
-
Seniormenn i frivilligheten er nå lansert
Hvordan kan vi skape flere møteplasser og aktiviteter som får menn 60+ til å delta i frivilligheten? Gjennom prosjektet Seniormenn i frivilligheten har Norges Frivilligsentraler og en rekke samarbeidspartnere samlet forskning, erfaringer og gode eksempler fra hele landet.
-
Norges Frivilligsentraler deltok på lanseringen av «Partnerskap for eldrekraften»
Vår generalsekretær Gijs Mans deltok da regjeringen 28.5.26 lanserte «Partnerskap for eldrekraften» – et initiativ som skal bidra til å mobilisere flere eldre som en viktig ressurs i samfunnet. Norges Frivilligsentraler er del av partnerskapet, som samler aktører fra offentlig sektor, frivillighet og arbeidsliv for å styrke deltakelse, fellesskap og aktivitet blant eldre.
