-
Innovasjons- og samskapingsutvalget vil doble satsingen på frivilligsentralene
Innovasjons- og samskapingsutvalget leverte 28.5.26 sin utredning til Helse- og omsorgsdepartementet. Her ber de om en dobling av tilskuddsordningen til frivilligsentralene.
Vil du ta utdanning i Frivillighetsledelse?
VID vitenskapelige høgskole arrangerer nettbasert utdanning i Frivillighetsledelse. Enkeltemnet gir 10 studiepoeng og handler om å tilrettelegge for et godt samspill i ledelse og organisering av frivillig arbeid.I flere år har ansatte på frivilligsentralene ønsket seg mer teoretisk kompetanse på ledelse i frivilligheten, og mulighet for å dokumentere sin realkompetanse. Nå arrangerer VID - vitenskapelige høgskole en nettbasert utdanning som gir 10 studiepoeng for de som ønsker å sette seg på skolebenken igjen. Dette faget er ypperlig å sette på CVen ved siden av realkompetansen fra din Frivilligsentral.
OBS: Frist nært forestående
Det er påmeldingsfrist allerede 15. desember 2023. Oppstart av studiet er 23. januar 2024. Pris på utdanningen er på kr. 11.049. Dersom du ønsker å ta emnet som privatperson kan du søke Statens lånekasse for utdanning om lån og stipend. Bruk i så fall nettsøknaden som du finner hos Lånekassen.
Angående opptakskrav:
VID - vitenskapelige høgskole legger 3-årig bachelorutdanning eller tilsvarende til grunn for opptak. Men etter dialog med VID har vi fått tilbakemelding om at de vil behandle søknader fra søkere med relevant realkompetanse også. De kan ikke love alle plass, men hver søknad vil bli skjønnsvurdert.
Del på:
-
Norges Frivilligsentraler deltok på lanseringen av «Partnerskap for eldrekraften»
Vår generalsekretær Gijs Mans deltok da regjeringen 28.5.26 lanserte «Partnerskap for eldrekraften» – et initiativ som skal bidra til å mobilisere flere eldre som en viktig ressurs i samfunnet. Norges Frivilligsentraler er del av partnerskapet, som samler aktører fra offentlig sektor, frivillighet og arbeidsliv for å styrke deltakelse, fellesskap og aktivitet blant eldre.
-
Forslaget til revidert statsbudsjett er ikke bærekraftig for frivilligsentralene
Regjeringens forslag til revidert statsbudsjett 2027 inneholder dessverre ingen styrking av frivilligsentralene. Norges Frivilligsentraler ber nå SV, MDG, SP og Rødt om å sikre et revidert statsbudsjett som er i tråd med formålet i forskriften for tilskudd til Frivilligsentraler, nemlig å skape gode og forutsigbare rammevilkår for frivilligsentraler.
-
Nytt styre er klare for å lede Norges Frivilligsentraler inn i framtida!
NFS har gjennomført årets landsmøte og fagkonferanse. Det nyvalgte styret er klare for å ta fatt på en spennende periode, med en tydelig marsj-ordre fra medlemmene.
-
Norges frivilligsentraler med tydelige tall og tale til revidert statsbudsjett
I vårt innspill til revidert statsbudsjett krever vi 524.000,- kroner i tilskudd til hver frivilligsentral i 2026, slik at de løftes til samme nivå som i 2024.
