Frivilligsentralene forespeiles nok et år med kutt, nå må Stortinget ta grep!

Norges Frivilligsentraler (NFS) er svært kritiske til at frivilligsentralene er forespeilet nok et år med kutt i statstilskuddet. Regjeringens framlagte statsbudsjett for 2026 gir ikke sentralene gode vilkår for å oppfylle formålet og kravene i forskriften som Stortinget har vedtatt.

NFS har gjennom flere år argumentert for hvorfor det trengs en styrking av tilskuddet til frivilligsentralene. Potten på statsbudsjettet har riktignok økt, men ikke nok til å ta høyde for at antallet sentraler også øker. I 2025 var det første året tilskuddet per sentral gikk ned, og vi ga et tydelig varsko om at denne trenden måtte snus. Dessverre har ikke regjeringen lyttet til vårt budskap. 

At antallet sentraler øker er en villet politikk, og et uttalt mål i Hurdalsplattformen. Stortinget har også vedtatt en forskrift som bl.a. pålegger sentralene å ha en 100% stilling, noe NFS støtter. Men med lønns- og prisveksten tatt i betraktning vil to år med avkortet tilskudd være svært alvorlig for sentralenes mulighet til å etterleve forskriften og gjennomføre sitt viktige formål; å stimulere til frivillig innsats, skape åpne møteplasser for befolkningen og være et bindeledd mellom kommunen og frivillig sektor.

Som følge av det svekkede budsjettet i fjor svarer allerede 27% av sentralene i år at de har måttet kutte i sine aktiviteter på grunn av kuttet i statstilskudd. Undersøkelsen vår viser også at mange har store utfordringer med å få endene til å møtes for å sikre forsvarlig drift og et anstendig lønnsnivå. NFS er svært bekymret for hvordan denne utviklingen vil se ut om ikke statsbudsjettet justeres.

Nå er det opp til Stortinget å sørge for at potten til frivilligsentralene økes før statsbudsjettet vedtas!

Vi ber familie- og kulturkomiteen samt partiene som nå skal i forhandlinger med Arbeiderpartiet om å kjempe for sentralenes mulighet til å fortsette innsatsen for frivillighet, fellesskap og samarbeid ute i lokalsamfunnene. Til det trengs en økning, ikke kutting av statstilskuddet!

Se videoen nedenfor for å høre Styreleder Marte Tangens reaksjon på Statsbudsjettet som ble lagt frem i dag. 


Statstilskuddets utvikling de siste 5 årene (avrundet):

2021:    440 000 kr
2022:    448 000 kr
2023:    471 000 kr
2024:    498 000 kr
2025:    480 000 kr
2026:    468 000 kr (om ikke Stortinget oppjusterer regjeringens forslag)

Flere nyheter

Oppdatert innspill til statsbudsjett 2027

Norges Frivilligsentraler (NFS) har sendt inn følgende oppdaterte innspill til kap. 315 post 60, Tilskudd til frivilligsentraler, i statsbudsjettet 2027. Oppdateringen er basert på at søknadsrunden er gjennomført og antallet godkjente frivilligsentraler i 2027 er 601. I tillegg har Innovasjons- og samskapingsutvalget nylig kommet med sin utredning, der de ber om en dobling av tilskuddsordningen til frivilligsentralene. NFS mener utvalget har gode argumenter for hvorfor det lønner seg å investere mer i den utbredte infrastrukturen som frivilligsentralene er.

2018 © Norges Frivilligsentraler