Litt om statsbudsjett
Forslag til statsbudsjett for 2018 er akkurat fremlagt, og vi kan glede oss over at planen om videreføring og opptrapping av tilskudd til kommunene for drift av frivilligsentraler ser ut til å ivaretas, slik Stortingets intensjon med endringen har vært.Forslag til statsbudsjett for 2018 er akkurat fremlagt, og vi kan glede oss over at planen om videreføring og opptrapping av tilskudd til kommunene for drift av frivilligsentraler ser ut til å ivaretas, slik Stortingets intensjon med endringen har vært.
Det er lagt inn midler til 18 nye sentraler på landsbasis, og tilskudd til allerede etablerte frivilligsentraler foreslås justert opp med kr. 27.000 neste år. Kommunene vil i så fall få overført via tabell C kr. 392.000,- pr. sentral (basert på daglig leder i hel stilling i 2016) i 2018.
Da gjelder det for dere å være i god dialog med egen kommune for å få ut midlene til driften lokalt for neste år - slik at midlene faktisk går til frivilligsentralenes drift. Frivilligsentralens inntektsside på budsjett 2018 fra kommunen skal altså økes med minimum kr. 27.000.
Alle bes om å følge opp sin kommune. Husk også å bruke styret og styreleder – dette er en av deres viktigste oppgaver.
Vi i Norges Frivilligsentraler vil følge opp resultatene med nye undersøkelser i 2018.
Hilsen Arvid Askø
Styreleder
Del på:
-
Gladsak med bismak
KUD har nå fordelt årets statsbudsjett til frivilligsentralene. Vi er svært glade for å se at 32 nye sentraler får tilskudd! Det vi derimot ikke er glade for er at vårt krav om å øke potten tilsvarende antall nye sentraler ikke ble ivaretatt, noe som fører til at den enkelte frivilligsentral får mindre penger enn i fjor.
-
Bli med på Fagkonferansen 2023: Hvem mangler i Fellesskapet?
Tross massiv innsats fra frivillig sektor for å skape gode og inkluderende lokalsamfunn, faller likevel noen utenfor. På fagkonferansen 2023 ser vi nærmere på hva som ligger bak denne utfordringen, og ser på løsninger sammen.
-
Norges Frivilligsentraler sitt nye landsstyre
Landsmøtet til Norges Frivilligsentralers valgte 3. november 2022 sitt nye styre. Her kan du lese om styre- og varamedlemmene.
-
Gode nyheter for frivilligsentraler som driver brukthandel
Nærmere en femtedel av Norges 500 frivilligsentraler driver bruktbutikk. I mange år har det ligget en uløst floke i veien for dette, nemlig et lovverk som ikke har vært tilpasset frivilligheten. Nå har Næringsministeren selv gitt oss en løsning på floken.
-
Tips for deg som vil drive språktrening i frivilligsentralen
Sist uke arrangerte NFS frokostmøte om språktrening i frivilligsentralene. Her bidro innledere fra Røde Kors, Sjakk og samfunn og Askøy frivilligsentral med gode tips og råd for frivilligsentralenes arbeid med språktrening.